wtorek, 8 marca 2016

Chcę do Polski!!

Czyli czego brakuje mi żyjąc z Niemczech.
Wyjeżdżając za granicę wiedziałem, że zdobycie niektórych produktów, które w Polsce są dostępne praktycznie
w każdym sklepie, będzie ciężkie. Naturalnie, mogę pojechać 20 kilometrów (zaliczając 3 przesiadki) do „polskiego sklepu” i kupić produkty, o których będę pisał poniżej, jednak sprzedawcy liczą sobie za nie „jak za zboże”
w porównaniu do ich niemieckich odpowiedników (o ile w ogóle takie istnieją). Do póki nie jestem wielce majętny żebym mógł sobie pozwolić na codzienne zakupy w „polskim sklepie” zostaje mi zaopatrywanie się w poniższe produkty żywnościowe (przez różne źródła) bezpośrednio z Polski.


Majonez
Według mojej oceny (i moich kubków smakowych) majonez, który można kupić w DE zdecydowanie różni się w smaku od tego, który można kupić w Polsce. Oczywiście bezapelacyjnie lepszy jest dostępny w PL.

Mocne piwa
Piw w RFN jest całe mnóstwo. Jednak jakbym miał porównać to o ile polscy piwowarzy poszli w kierunku zwiększania zawartości alkoholu w złotym trunku to niemieccy na odwrót. Dodatkowo w Niemczech można zauważyć zamiłowanie do mieszania piwa z różnego rodzaju napojami np. energetykami, colą czy napojem pomarańczowym. A mi zostaje tęsknota za Warką Strong.

Rożnego rodzaju kasze
Jestem miłośnikiem jedzenia kasz różnego rodzaju dlatego tym bardziej ubolewam nad tym, że np.  kasza jaglana, gryczana czy pęczak jest tak trudno dostępny tutaj gdzie mieszkam.

Polska kiełbasa
Niemcy kiełbasą stoją to pewne. Jednak, póki co nie skosztowałem jeszcze takiej, która w smaku przypominała
by wiejską czy lekko podsuszoną podwawelską. Jeszcze nie tracę nadzieji.

Biały twaróg
Biały twaróg polany odrobiną miodu czy z dżemem jest dla mnie nie tylko super propozycją na śniadanie, ale również niezbędnym składnikiem do przygotowania niektórych potraw: sernik czy kluski leniwe. Ten sprzedawany
w niemieckich sklepach według mnie nie nadaje się jako zamiennik.

Polskich wiadomości
W Polsce wiadomości oglądałem codziennie, na różnych stacjach. Teraz z powodu braku polskiej telewizji trochę mi tego brakuje. Pozostało mi tylko zadowolić się portalami informacyjnymi w Internecie. Na marginesie trochę się dziwne czemu w Polsce tak często mówi się o Niemczech, a w niemieckich wiadomościach praktycznie w ogóle nie słyszy się o PL.

Znajomych
Tych, z którymi się wychowało, spędziło praktycznie całe życie na robieniu różnych rzeczy, raz mądrzejszych raz głupszych. I rozmów z nimi. O wszystkim i o niczym. Wybuchania śmiechem po usłyszeniu takiej głupoty, że tylko
w naszym gronie może nas to śmieszyć, podczas gdy ktoś obcy mógłby wziąć nas za wariatów…

Nieblokowanego „Youtuba”
Jakby ktoś nie wiedział GEMA to organizacja „chroniąca” artystów i praw autorskich w Niemczech. Czym się zajmuje?
Z mojego punktu widzenia blokowaniem połowy albo i więcej filmów na YT, które w innych krajach są dostępne bez najmniejszego problemu.

Lista nie jest długa. Nie wiem czy za sprawą tego,
iż nie jestem zbytnio wymagającym człowiekiem (a raczej nie przyzwyczajającym się, bo wymagania co do niektórych rzeczy, sytuacji, osób i co najważniejsze do siebie potrafię mieć bardzo wymagające), czy z powodu krótkiego okresu przebywania na obczyźnie. Jeżeli z biegiem czasu zauważę, iż czegoś co było w Polsce ogólnodostępne tutaj mi brakuję gdyż możliwość kupna tego produktu jest ograniczona, będę chciał o tym napomknąć na blogu.

RK

3 komentarze:

 1. fajny wpis :) przyzwyczaisz sie i zobaczysz, ze jest wiecej plusow niz minusow :)wbrew pozorom to bardzo fajny kraj, ale na poczatku wszystko wkurza i tesknota za Polska bierze gore.

  OdpowiedzUsuń
 2. A majonez możesz zrobić sobie sama w domu. Ja teraz praktycznie nie jem majonezu też jestem na diecie ale uwielbiam kielecki majonez a mieszkam w takim miejscu w Polsce gdzie w żadnym sklepie go nie ma szok:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie "sama" tylko "sam". Może to wydawać się dziwne, ale właściciel bloga jest facetem :). A z tym majonezem dobry pomysł. Nie wpadłem na to i chociaż nigdy wcześniej nie robiłem własnoręcznie majonezu, muszę spróbować. Pozdrawiam.

   Usuń